Bağ bozumu şenlikleri turizme yeni bir kapı açtı

Share

Düne kadar yöresel bir etkinlik olan bağ bozumu şenlikleri turizme yeni bir kapı açtı. Bağ bozumu turları yerli turistin yeni gözdesi oldu. Bağ fotoğrafları, instagram’da yeni bir akım başlatacak gibi

Yerli turistler sahil turizminden kültür turizmine hızlı bir geçiş yaptı. Tarihi kentlerin atmosferi, şelale ve göllerin keşfi, kamp-karavan-çadır, yayla turizmi derken şimdi de gastroturizm ve bağ bozumu turizmi atağa kalktı.

Yurdun dört bir köşesinde belediyelerin düzenledikleri bağ bozumu şenlikleri devam ederken, gezginler kendi imkanlarıyla ya da irili ufaklı turlarla bu farklı tatilin tadını çıkarıyor. Bağ bozumu turlarında sabah erken saatlerde üzüm hasadı, çıplak ayakla üzüm ezme, üzüm suyu, şıra, hardaliye, pekmez ve benzeri üzüm ürünlerinin tadımı gibi etkinlikler yer alıyor. Gidilen yöredeki tarihi ve turistik yerlerin keşfi de tur kapsamında.

Turlar genellikle hafta sonu 2 gece konaklamalı, yakın çevrelere otobüsle, uzak mesafelere uçakla düzenleniyor. Küçük ve orta ölçekli acentelerin yanı sıra büyük tur şirketleri de bu pazara girdi. Konaklamalar, gidilen yöredeki butik otellerde yapılıyor. Tur ücretine bazı turlarda sadece kahvaltı, bazı turlarda ise kahvaltı ve akşam yemeği dahil oluyor.