Emete Gözügüzelli: Yavuz Sondaj Gemisi Konusu çarpıtılıyor!

Share

Akdeniz Üniversitesi İİBF Uİ Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı, Kıbrıs Türkü Asst.Prof.Dr.Emete Gözügüzelli, Doğu Akdeniz ve Yavuz Sondaj Gemisi Konusunda açıklamalar yaptı.

Asst.Prof.Dr.Emete Gözügüzelli, “Yavuz sondaj gemisi apar topar geri çekilmedi. Bu konuyu çarptırmanıza müsaade edemem.” dedi.

Deniz Hukuku konusunda Uzmanlığı ile bilinen Kıbrıs Türkü Akademisyen Asst.Prof.Dr.Emete Gözügüzelli, “Yavuz sondaj gemisi apar topar geri çekilmedi. Bu konuyu çarptırmanıza müsaade edemem. Evvela Yavuz’un 2,5 ay gibi bir faaliyet alanı belirlenmişti, Temmuz başı sondaja başlandı, Eylül ortası görevi tamamlandı. Yavuz yeni görevlere ilgili hazırlıklarından sonra başlayacak.” açıklaması yaptı.

Sosyal Medyadan duyurdu..

Emete Gözügüzelli sosyal medya hesabından KKTC, Doğu Akdeniz ve sondaj çalışmalarını yorumladı :

“Boşuna kına yakılmasın”

“Boşuna kına yakılmasın, Türkiye geri adım attı gibi havalara hiç girilmesin. Türkiye ne yaptığını iyi biliyor. Gerekli hamlelerini de adım adım yerine getiriyor.Allah’a şükürler olsun.Biliniz ki bu maraton uzun solukludur, yararlıdır, hukukidir. Önemli olan sahada olmamızdır.”

Yavuz sondaj gemisi Kıbrıs Türkleri adına hareket eden ve TPAO’nun araştırmalarında kar payı elde edeceği sahalar için görevde bulunmuştur. Yavuz’un Karpaz -1 kuyusunda gerekli gaz tespitinde bulunmaması, çalışmalardan vazgeçeceği manasında değildir. Esas olan şu, bakınız çevreye Kaç ülke ne kadar yıl sismik araştırma ve sondaj yaptı ve kaç sene sonra gaz keşfini çıkardı. Mısır, İsrail, ve diğerleri. Herkes iki ayda gaz çıktı, işlendi, halka ulaştı sanıyor. Bu kadar basit değil bu süreç.”

TURANIA HABER

ilgilenebilirsiniz...