Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov Japonya Büyükelçisi Yamamura’yı kabul etti

Share

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan’da diplomatik görevi tamamlanan Japonya’nın Bişkek Büyükelçisi Yoshihiro Yamamura’yı makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov ve Yamamura, görüşmede, iki ülke arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, parlamentolar arası, diplomatik, sosyo-ekonomik ve kültürel-insani işbirliği konularını ele aldı.

Devlet Başkanı, görüşmede, Büyükelçi Yamamura’ya, Kırgız-Japon ilişkilerinin karşılıklı güven ve saygıya dayanarak gelişmesine sağladığı kişisel katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kırgızistan’ın Japonya ile her alanda ikili ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiğine işaret eden Ceenbekov, “Yıllar geçtikçe, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini güçlendirmeyi ve genişletmeyi başardık. Japonya, demokratik değerleri teşvik etmek için Kırgızistan’a hibe, kredi ve teknik yardım sağlıyor. Tüm Kırgızistan halkı adına şükranlarımı sunarım.” diye kaydetti.

Kırgızistan’da diplomatik görevini yerine getirdiği sürede, Kırgız halkı ve devlet tarafından destek ve saygı hissettiğini dile getiren Japonya Büyükelçisi, görevi sırasında ülkede yaptığı faaliyetleri hakkında kısaca bir bilgi verdi.

KABAR

KONUYU FORUMDA TARTIŞ...