Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası Bursa’da

Share

Kazakistan’ın Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası Ankara’daki etkinliklerin ardından Bursa’da müzikseverlerle buluştu.

Büyük Bozkırın Tarihi ve Kültürü projesi kapsamında düzenlenen “Altın Elbiseli Adam” sergisi ile Ankaralı sanatseverlerle buluşan Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası’nın bir sonraki durağı Bursa oldu.

Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserde açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Türk Dünyası’nın yetenekli müzisyenleri ve bestecilerinin, zengin kültürümüz sayesinde, dünya müzik hazinesine büyük katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Sanatçıların hareketliliğinin kardeş ülkeler arasındaki ilişkiler açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Çakıcı, gerçekleştirdikleri sanatsal buluşmalar ve turnelerin, çeşitli ülke sanatçıları arasındaki tecrübe alışverişine çok güzel fırsatlar sunduğunu ve bu sayede gönül köprülerine yenilerini eklediklerini belirtti.

Kazakistan’ın Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Sanatçıları eşliğinde solistler Züleyha Savaş, Erlan Zhandarbay, Uralıkhan Seilbekova ve Körkem Şoloşova ile Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun yer aldığı konser Bursalı sanatseverlerin büyük beğenisini topladı.

turksoy.org