Doğu Türkistan’da köyler neden bomboş? … Mirkamil Kaşgarlı

Share

Doğu Türkistan’ı ziyaret eden Türk kardeşimiz Youtuber Rotasız Seyyah köyün yüzde 80 den fazlasının bom boş olduğunu söylüyor.

peki eskiden tıklım tıklım adam kaynayan köy merkezleri neden bom boş?

eskiden sokaklarda top oynayan, yalın ayak çocuklar nereye gitti?

neden sembolik olarak bir kaç aile bırakılmış?

lütfen, sakın onlar şehir’e mi taşındı yoksa? diye düşünmeyin böyle taşınma Çin genelinde, özellikle Doğu Türkistan’da hiç mümkün değildir.

çünkü Çin’in Doğu Türkistan’da ve Çin genelinde uyguladığı yerleşim düzenlemesi ve nüfus düzenlemesi dünyanın hiç bir yerindeki uygulamalara benzemiyor.

şöyle ki, Çin’de köy nüfuslu, ilçe nüfuslu ve şehir nüfuslu olarak vatandaşlar arasında büyük bir ayrım var, köy nüfuslu olanlar ölene kadar ilçe yada şehir nüfusu alamazlar.

ilçe ve şehir nüfuslu olanlar da (yıllar uğraştıktan sonra büyük rüşvetlerle elde edilen özel izin olmadan) şehir değişikliği yada nüfus kaydı yaptıramazlar.

çalışmak için bir başka şehir’e kısa dönemli gitmek isteyenler de bir kaç kurum idarenin onayı ve özel çalışma kartı almadan bir başka şehire yolculuk da yapamazlar.

hal böyle iken, köydeki insanlar nereye gitti?

bu sadece köyün seyahat izni verilen kısmıymış.

acaba seyahate kapalı olan köylerde neler oluyor?

uluslar arası camia acil bağımsız bir araştırma heyeti göndermesi lazım …..

Anla artık, geri kalan insanların hepsi işgalci Çin’in Çinlileştirme kamplarında kapalıdır… Doğu Türkistanlılar yok ediliyor….

Doğu Türkistan’a acil uluslararası bağımsız araştırma gurubu gönderilmeli

Mirkamil Kaşgarlı

habernida.com